Čilī pipars

Čīlī piparus izmanto dienvidzemju ēdienos - galvenokārt Dienvidamerikas un Āzijas valstu virtuvēs. Pasaulē ir sastopamas aptuveni 200 dažādu aso piparu šķirnes, kas pēc nogatavošanās iegūst dažādas nokrāsas – dzeltenu, zaļu, sarkanu, brūnu, oranžu un pat zilganu. Čilī pipars ir arī veselīgs - tas satur daudz C vitamīna un ir lielisks līdzeklis pret saaukstēšanos.

Ar šo piparu ir jābūt uzmanīgiem, jo galvenais asums atrodas tā sēklās, un tas var būt tik stiprs, ka gatavojot var apdedzināt rokas – tāpēc, ja īsti nav skaidrs, cik stiprs ir konkrētais pipars, labāk to apstrādāt izmantojot cimdus un pirms ēšanas izņemt no pākstīm sēklas. Ja nu tomēr asums ir bijis par lielu un šķiet, ka deg mute, garšas slāpēšanai zinātāji iesaka uzkost baltmaizes šķēli, gurķi vai jogurtu.

Oranžais čilī

Čilī pipars lieliski der gaļas ēdieniem, zupām un pat mērcēm Jāatceras arī tas – jo ilgāk piparu vārīsiet, jo asāka kļūs ēdiena garša. Un vēl – ja pārāk daudz lietosiet šīs pākstis, var izveidoties atkarība.

Čilī pipari

Piparu pākstis ilgākai uzglabāšanai sakar buntītēs un uzglabā labi vēdināmā telpā.

Čilī piparu eļļa

10 kaltētas čilī pākstis sasmalcina un liek 600 g eļļas. To visu kopā uzvāra, atdzesē un pilda slēgtos traukos. Šādu čilī elļu var izmantot zupu, picu uc. ēdienu pagatavošanā.

Zaļais čilī

Pākšu veidi

Čilī pipars – šīs pie mums ir vispopulārākais. Pieejamas gan lielākas, gan mazākas sarkanas un zaļas pākstis.

Karību čilī – ļoti asi, ar tiem jābūt ārkārtīgi uzmanīgiem.

Paprikas pulveris – čilī paveids, kam ir nedaudz maigāka garša.

Asie pipari jeb peperoncini – šie ir nedaudz maigāki par parasto čili, tāpēc tos bieži izmanto kā piedevu picu pagatavošanai.

Kajēnas pipari – čilī piparu maisījums, kas saberzts pulverītī.

Dalies ar Draugiem:
 • Twitter
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Print

Related posts:

 1. Pupiņu un gaļas sautējums ar čili2 komentāri rakstam “Čilī pipars”

 1. msmarii saka:

  Man bija patrāpījies čilli pipars zupas maisījumā….Baltmaize tiešām labi palīdz.

 2. andzins saka:

  Zinu, ka restorānos, kur pasniedz asus ēdienus, parasti jau automātiski klāti tiek pasniegta baltmaize… Patīkamais ir arī tas, ka ēdot šādus ēdienus galva kļūst skaidra.

Padalies ar viedokli