Cepetis

Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā 25. novembrī no plkst.12.00 notiks Katrīnas dienas svinēšana Latviešu tradīcijās. Kartupeļu balle Brīvdabas muzejā jau nosvinēta, šoreiz par godu svētkiem Priedes krogā tiks rīkota Cepešu diena – saimniece cienās gan ar vistas, gan cūkas cepeti, būs nobaudāma arī gaiļa klimpu zupa.

Katrīndienā savus svētku svinēs arī ķirbji. Tie būs gan apskatāmi, gan nopērkami, un, ja nevarēs pastiept, līdz muzeja vārtiem pirkumu varēs aizvizināt zirga pajūgā.

Par Katrīndienu 25. novembrī uzlūkojuši kā vasaras un rudens darbu pabeigšanas laiku. Katrīna tikusi uzskatīta arī par lopu aizgādni, bet Katrīnas diena – par lopu svētkiem, kad aitas un citi mājlopi gājuši baznīcā. Tāpēc aitas pirms Katrīnām necirpuši, lai viņām nebūtu kauns kailām baznīcā rādīties.

Katrīnās, tāpat kā Mārtiņos, staigājuši ķekatnieki. Katrīnas dienā pareģoja laiku. Ja ap Katrīnas dienu mīksts laiks, tad visa ziema būs silta, ja salst – ziemā gaidāms aukstums. Katrīnas dienā pelnos cepuši vistu un vārījuši klimpas, lai aitām augtu brangi jēri.

Brīvdabas muzejā kopā ar folkloras kopu ”Senlejiņa” būs iespēja iet ķekatās, spēlētu spēles un dziedātu dziesmas. Kurzemes sētā, no kurienes Usmas baznīca ar roku aizsniedzama, būs sabraukušas aitas un citi kustoņi. Bet, lai uzzinātu, kas gaidāms nākotnē, būs jāgriežas pie Nidas mājas zīlnieces vecās Kačas. Labsajūtai spēlēs arī  muzikanti.

Katrīnām, kas zinās par savu vārdu kādu pantu noskaitīt, dziesmu nodziedāt, vai ticējumu pastāstīt, – ieeja par brīvu un pēperkoku sirds piedevām.

Dalies ar Draugiem:
 • Twitter
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Print

Related posts:

 1. Brīvdabas muzeja Priedes krogā – kartupeļu balle
 2. Uz oglēm cepti kartupeļi un īsteni latviskas padarīšanas Priedes krogā
 3. Gardi pīrāgi un cūkas šņukurs Brīvdabas muzejā
 4. Gardi cepeši un ķirbju parāde Katrīndienā
 5. 12. oktobris – Olu diena

Publicēšanas datums: 15.novembris, 2007. pulksten 16:59

Kategorija: Jaunumi Kulinārijā, Raksti.

Birkas:1 komentārs rakstam “Priedes krogā – Cepešu diena”

 1. raibais saka:

  Vai kāds var izstāstīt, kā cept jēra cepeti un no kādiem gabaliem?

Padalies ar viedokli